اخبار گروه اقتصادی امیران

تمدید مهلت های رسیدگی مالیاتی سنوات قبل

اطلاعیه دی ماه سازمان امور مالیاتی در خصوص تکلیف به تهیه صورت های مالی حسابرسی شده

راهنمای گروه بندی اشخاص حقیقی در سال 1400

تمدید مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده فصل پاییز 1399

بخشنامه مهم مورخ 1399/09/19 بانک مرکزی در خصوص زمانبندی اجرای قانون جدید چک ها

هفته حسابدار

بیمه بیکاری در زمان کرونا

تمهیدات مالیاتی به دلیل کرونا

جریمه عدم استفاده از دستگاه کارت خوان برای مشاغل فراخوان شده

فراخوان صاحبان مشاغل جدید مشمول نصب سامانه صندوق فروش

ابلاغ بخشنامه مالیاتی خیلی مهم به شماره 200/99/60 مورخ 1399/08/14 رئیس کل سازمان امور مالیاتی در خصوص اصلاح آیین نامه اجرایی موضوع ماده 95 قانون مالیات های مستقیم ( گروه بندی صاحبان مشاغل، اشخاص حقیقی )

زمان اجرایی شدن حق مسکن به تصویب دولت بستگی دارد

تمدید انجام تکالیف مالیاتی به مدت 2 ماه

قابل توجه مودیان محترم مالیاتی استان قم

نکته بسیار مهم در خصوص محاسبه سهم اتاق بازرگانی جهت صدور یا تمدید کارت بازرگانی

10 ماده قانون صدور چک

مصوبه جدید سران قوا درباره چک تضمینی

مهلت ارسال صورت های مالی حسابرسی شده

بخشنامه سپرده گیری ارزی به بانک ها ابلاغ شد

کاهش نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام،

شرایط جدید صدور و اخذ کارت بازرگانی

آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مودیان حقیقی شهر تهران دوم تیرماه است

شرایط بهره مندی از تسهیلات مالیات مقطوع تبصره ماده 100 اصلاحی مصوب 31/04/1394 قانون مالیاتهای مستقیم عملکرد سال 1396

خدمات گروه اقتصادی امیران

تسلیم اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی سال 1396

وضعیت مالیات بر درآمد برای رانندگان تاکسی استنپ و تپسی مشخص شد.

درآمدهای معاف از پرداخت مالیات حقوق

مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی براساس دو سال آخر بیمه پردازی

قانون اصلاح تبصره اصلاحی ماده (86) قانون مالیات مستقیم

محدودیت تعداد اولاد برداشته شد

اطلاعیه در خصوص ارسال فهرست معاملات فصل بهار سال 1396

تشویق های مالیاتی

قانون معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر پنج نفر کارگر دارند.

سامانه استعلام سازمان تامین اجتماعی

توصیه هایی در خصوص ثبت قراردادها در سامانه خرید و فروش فصلی

قابل توجه مودیان گرامی مشمول ارائه صورت معاملات فصلی

ماده ۱۳۱ : تبصره ۱

قابل توجه صاحبان املاک اجاری

ارسال اظهارنامه عملکرد 1395

تسليم اظهارنامه دوره اول ( فصل بهار) سال 1396

سررسید عمومی حسابداری

شرکتهای دانش بنیان چگونه اظهارنامه مالیاتی پر کنند ؟

جرائم عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی

نصاب معاملات کوچک ، متوسط و بزرگ در سال 1396 و چگونگی اعمال آن در فهرست صورت معاملات فصلی

مصوبه هیئت دولت در خصوص اخذ مالیات از ساخت و ساز فروش

قابل توجه مودیان مالیاتی

معافیت یک ساله مالیاتی در صورت ایجاد اشتغال

سازمان امور مالیاتی فهرست مودیان فاقد اعتبار را اعلام کرد.

نحوه محاسبه اندوخته قانونی

سفر سید کامل تقوی نژاد

تبعات کدفروشي و فاکتورهاي صوري در اقتصاد کشور

اجرای مطلوب قانون مالياتها زمينه ساز توسعه و شفافيت اقتصادي

سفر سید کامل تقوی نژاد

سيد کامل تقوي‌نژاد، معاون وزير اقتصاد و دارايي و رئيس سازمان امور مالياتي کشور، طي سفر به کرمانشاه با فعالان اقتصادي اين استان ديدار کرد.

به گزارش خبرگزاري آرياشست فعالان اقتصادي استان کرمانشاه با رئيس سازمان امور مالياتي کشور در اتاق کرمانشاه برگزار شد. کيوان کاشفي، رئيس اتاق کرمانشاه در اين نشست گفت: بعد از تحريم‌ها که خوشبختانه بخش قابل توجهي از آن رفع شده، سيستم بانکي و قوانين مالياتي مهمترين مشکل فعالان اقتصادي کشور است.

کاشفي با بيان اينکه نظام جمهوري اسلامي بايد براي حل مشکل قوانين مالياتي چاره‌اي بيانديشد، يادآوري کرد: در غير اينصورت حتي ممکن است شاهد تبعات اجتماعي ناشي از اين مشکل باشيم.

عضو هيات رئيسه اتاق ايران در مورد  وضعيت ماليات استان کرمانشاه، گفت: 30 تا 40 درصد واحدهاي توليدي و صنعتي بزرگ استان دچار مشکل مالياتي هستند و اگر اين واحدها تعطيل شوند، نرخ بيکاري استان دو درصد بالاتر خواهد رفت.

کاشفي ادامه داد: اين در حالي است که براي کاهش يک درصد از نرخ بيکاري استان، بايد شش هزار شغل ايجاد کنيم و نقطه به نقطه استان را سرکشي مي‌کنيم تا شايد ظرفيت خالي براي ايجاد شغل پيدا کنيم.

رئيس اتاق کرمانشاه در ادامه با انتقاد از اينکه هنوز اعتماد بين سازمان امور مالياتي و موديان مالياتي شکل نگرفته است، خواستار اصلاح شيوه ماليات‌ستاني خصوصا در استاني مانند کرمانشاه شد و از اينکه بسياري از اظهارنامه‌هاي مالياتي پذيرفته و تاييد نمي‌شود، گلايه کرد.

به گفته اين مسئول، ماليات بر ارزش افزوده نيز مشکل فراواني را براي واحدهاي توليدي و صادراتي ايجاد کرده و در موعد مقرر که براي آن در نظر گرفته شده مسترد نمي‌شود.

کاشفي خاطرنشان کرد: مشکل ديگر اين است که بسياري از قوانين مالياتي با يک آيين‌نامه،‌ملغي مي‌شود و مشکلاتي را براي موديان ايجاد مي‌کند.

وي در پايان خواستار تمديد بخشودگي جرائم مالياتي و همچنين حذف علي‌الراس شدن ماليات در استان شد و گفت: در استاني که چهار سال است طرح جامع مالياتي در آن اجرا مي‌شود، علي‌الراس شدن معني ندارد.

خاک، اجناس مغازه‌هاي کرمانشاه را "دست دوم" مي‌کند

عبدالرضا مصري، نماينده کرمانشاه در مجلس شوراي اسلامي از وضعيت بد اصناف و بازاريان کرمانشاه به دليل وقوع پديده گرد و غبار ياد کرد و گفت: خاک، اجناس موجود در مغازه‌هاي کرمانشاه را "دست دوم" مي‌کند.

مصري از وضعيت نامناسب اصناف در کرمانشاه ياد کرد و افزود: کرمانشاه واحدهاي صنفي زيادي دارد، چون شغل در اين شهر نيست و هر کسي ديوار خانه‌اش را خراب و آن را تبديل به مغازه کرده است.

وي ادامه داد: اکثر اين واحدها خرده فروش هستند و درآمد چنداني هم ندارند.

به گفته عضو مجمع نمايندگان استان کرمانشاه، اين عادلانه نيست که براي چنين واحدهايي ميزان مشخصي ماليات تکليف شود و مجبور به پرداخت آن باشند.

وي در ادامه از معضل بيکاري استان هم ياد کرد و افزود: مدال ننگ‌آور بيکاري براي استاني که مدال افتخار هشت سال جنگ را داشته است، شايسته نيست.

ريالي فراتر از قانون از کسي ماليات نمي‌گيريم

سيد کامل تقوي‌نژاد، معاون وزير اقتصاد و دارايي و رئيس سازمان امور مالياتي کشور نيز در اين نشست، ماليات را يکي از منابع درآمدي کشور در کنار درآمدهاي غيرنفتي دانست و گفت: در شرايطي که تاکيد مي‌شود بايد به درآمدهاي نفتي اتکاي کمتري داشته باشيم، درآمد مالياتي که از آن به عنوان درآمد پاک هم نام برده مي‌شود اهميت بيشتري مي‌يابد.

تقوي‌نژاد ادامه داد: در بسياري از کشورهاي توسعه يافته نسبت درآمد مالياتي به توليد ناخالص داخلي حدود 25 تا 30درصد است و اين رقم در کشورهاي اطراف ما حدود 15 درصد است، اما در ايران به حدود 7.3 درصد مي‌رسد.

به گفته اين مسئول، با برنامه‌ريزي‌هايي که صورت گرفته بايد تا پايان برنامه ششم توسعه اين عدد به يازده درصد برسد.

معاون وزير اقتصاد و دارايي بخشي از اين مشکل را مربوط به فرار مالياتي دانست که مختص به ايران نيست و در بسياري از کشورهاي دنيا مهمترين مشکل ماليات، فرار مالياتي است.

تقوي نژاد بيان کرد: به علاوه بخشي از ماليات دهندگان براي ما شفاف نيستند و يا جزو اقتصاد سياه يا خاکستري و اقتصاد قاچاق هستند؛ يا افرادي هستند که فرار مالياتي دارند.

وي تصريح کرد: با وجود کاهش درآمدهاي نفتي، سياست‌هاي دولت مبني بر خروج از رکود، دغدغه اشتغال و ... بنا نداريم فشار بيشتري به بخش خصوصي و فعالان اقتصادي وارد کنيم و سياست‌هاي کليدي ما کاملا شفاف است.

اين مقام مسئول با بيان اينکه بنا نداريم با بي‌عدالتي ماليات جمع‌آوري کنيم، گفت: همه سياست‌هاي مالياتي ما شفاف است و ريالي فراتر از قانون ماليات از کسي نمي‌گيريم.

وي ادامه داد: در دوره جديد، عدالت مالياتي سرلوحه کار ما است و قصد نداريم با بي‌عدالتي ماليات بگيريم و آن را صرف اقتصاد کشور، رفع فقر و... کنيم.

تقوي‌نژاد ماليات را حق‌الناس و بيت‌المال دانست که هيچ‌کس حق ضايع کردن ريالي از آن را ندارد و با هر متخلفي در اين خصوص برخورد خواهد شد.

معاون وزير اقتصاد و دارايي اعتماد را سرلوحه تعامل سازمان امور مالياتي با موديان دانست و تاکيد کرد: ما بنا را بر اين مي‌گذاريم که مردم راستگو هستند و به اطلاعاتي که به ما مي‌دهند اعتماد داريم.

رئيس سازمان امور مالياتي کشور از تعليق يازده نفر فقط براي برخورد بد با يک مودي مالياتي در يکي از استان‌ها به عنوان نمونه‌اي در اين خصوص ياد کرد.

معاون وزير اقتصاد و دارايي اشاره‌اي هم به قانون ماليات ارزش افزوده داشت و عنوان کرد: اين قانون در 140 کشور دنيا اجرا مي‌شود و بجز آمريکا که اين ماليات را ازحلقه آخر مي‌گيرد، در ساير کشورها ماليات از توليدکننده و وارکننده و ... گرفته مي‌شود.

وي تاکيد کرد: رقم 9 درصدي هم در کشور ما براي ماليات ارزش افزوده اخذ مي‌شود از کمترين ارقام در دنيا است.

رئيس سازمان امور مالياتي کشور با بيان اينکه اين قانون پنج ساله بود و اکنون چند سالي است که تمديد مي‌شود، از اصلاح آن در آينده نزديک خبر داد و افزود: به زودي اصلاحيه قانون ماليات بر ارزش افزوده را در اختيار مجلس قرار مي‌دهيم.

به گفته اين مسئول، روند استرداد اين ماليات نيز بايد کوتاه و 30 روزه باشد و تاکنون سه هزار ميليارد دلار از اين ماليات به صادرکنندگان مسترد شده که 1500 ميليارد دلار آن مربوط به چند ماه اخير است.

تقوي‌نژاد در ادامه از تغييرات وسيع قانون "ماليات مستقيم" که در سال گذشته تصويب شد و از امسال اجرا شده نيز ياد کرد و افزود: بايد در خصوص تغييرات اين قانون اطلاعات لازم به مردم داده شود.

معاون وزير اقتصاد و دارايي در ادامه اشاره‌اي هم به صندوق‌هاي فروش مکانيزه داشت و مستقر شدن اين صندوق‌ها در فروشگاه‌ها را براي مقابله با قاچاق و اصلاح نظام اقتصادي کشور ضروري دانست.

وي ادامه داد: جرائمي که در خصوص عدم نصب صندوق‌هاي مکانيزه فروش در نظر گرفته شده مشمول بخشودگي هستند و صرف اينکه صاحب مغازه به ما بگويد که صندوق را برقرار کرده از بخشودگي برخوردار خواهد شد.

معاون وزير اقتصاد و دارايي به مشکلات پرداخت ماليات در استان کرمانشاه هم اشاره و تصريح کرد: مشکلات در همه استان‌ها وجود دارد و ميزان افزايش ماليات در استان کرمانشاه نيز برابر کشور بوده و رشد زيادي نداشته است.

تقوي نژاد در بخش پاياني سخنان خود به رويکرد اصلي دولت در خصوص اقتصاد هم اشاره داشت و تاکيد کرد: سياست اصلي دولت بر مبناي اقتصاد مقاومتي است و يکي از مهمترين کارهايي که انجام شد، کنترل تورم بود.

وي با بيان اينکه جهت‌گيري دولت به سمت استفاده بهينه از سرمايه در گردشي است که در اختيار واحدهاي توليدي قرار مي‌گيرد، گفت: به عقيده من دولت مي‌تواند براي خروج از رکود بخشي از تورم را بپذيرد تا سريع تر از رکود خارج شويم.

راه های دسترسی

گروه اقتصادی امیران مشتاقانه منتظر تماس شما عزیزان می باشد

از طریق راه های زیر می توانید با گروه اقتصادی امیران در تماس باشید

ایران

09124532156
(025) 32944448 (021)56698311

Email: info@amiran-eg.ir
Website: www.amiran-eg.ir